© Copyright Dominik Hąc 2020

KANCELARIA ADWOKACKA

ADWOKAT DOMINIK HĄC

Adwokat Dominik Hąc

DANE KONTAKTOWE

 

 669-954-378   

 

 dominik.hac@gmail.com

 

 ul. Dolnych Wałów 7

 

 44 - 100 Gliwice

15 czerwca 2023

TSUE: Banki po unieważnieniu umowy nie mają prawa domagać się wynagrodzenia za korzystanie z kapitału

Długo wyczekiwany zarówno przez frankowiczów jak i banki wyrok TSUE w sprawie C-520/21  nie pozostawia wątpliwości. TSUE po raz kolejny w sposób zdecydowany stanął po stronie frankowiczów.

 

Jak wskazał TSUE, prawo Unii Europejskiej stoi na przeszkodzie temu, aby w przypadku uznania umowy kredytu hipotecznego zawierającej nieuczciwe warunki za nieważną  banki dochodziły względem konsumentów rekompensaty wykraczającej poza zwrot zapłaconych rat miesięcznych. Wyrok  ucina kwestię występowania przez banki o tzw. wynagrodzenie za korzystanie z kapitału. Odbiera to bankom najważniejszy "straszak", którym starały się zniechęcać frankowiczów do występowania z pozwami o unieważnienie umowy. 

 

Co ciekawe TSUE wskazał zarazem, że prawo Unii nie sprzeciwia się temu, aby to kredytobiorcy, po stwierdzeniu nieważności umowy, występowali przeciwko bankom z tego rodzaju roszczeniami. Można więc powiedzieć, że działania banków, które masowo decydowały się na pozywanie kredytobiorców o wynagrodzenie za korzystanie z kapitału obróciły się przeciwko nim - niewykluczone, że teraz to banki zmuszone będą płacić takie wynagrodzenie kredytobiorcom.     

 

669-954-378

KANCELARIA ADWOKACKA

ADWOKAT DOMINIK HĄC